تبلیغات
کامپیوتر - همه چیز در مورد هارد دیسک
شنبه 27 اسفند 1390

همه چیز در مورد هارد دیسک

   نوشته شده توسط: seyyed mahmoud reza seyyed rohi    

عملکرد یک هارد دیسک مشابه یک نوار کاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می نمایند. هارد دیسک ونوار کاست از امکانات ذخیره سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می نمایند.در چنین مواردی می توان بسادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجددا" بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره شده بر روی هر یک از رسانه های فوق ، سالیان سال باقی خواهند ماند. علیرغم وجود  شباهت های موجود ، رسانه های  فوق در مواردی نیز با یکدیگر متفاوت می باشند.

 لایه مغناطیسی بر روی یک نوار کاست بر روی یک سطح پلاستیکی نازک توزیع می گردد. در هارد دیسک لایه مغناطیسی بر روی یک دیسک شیشه ای ویا یک آلومینیوم اشباح شده قرار خواهد گرفت . در ادامه سطح آنها بخوبی صیقل داده می شود.

    -  در نوار کاست برای استفاده از هر یک از آیتم های ذخیره شده می بایست بصورت ترتیبی ( سرعت معمولی و یا سرعت بالا) در محل مورد نظر مستقر تا امکان بازیابی ( شنیدن ) آیتم دلخواه فراهم گردد. در رابطه با هارد دیسک ها می توان بسرعت در هر نقظه دلخواه مستفر و اقدام به بازیابی ( خواندن و یا نوشتن ) اطلاعات مورد نظر کرد.

   -در یک نوار کاست ، هد مربوط به خواندن / نوشتن می بایست سطح  نوار را مستقیما" لمس نماید. در هارد دیسک هد خواندن و نوشتن در روی دیسک به پرواز در می آید! ( هرگز آن را لمس نخواهد کرد )

   -نوار کاست  موجود در ضبط صوت در هر ثانیه 2 اینچ ( 5/08 سانتیمتر ) جابجا می گردد. گرداننده هارد دیسک می تواند هد مربوط به هارد دیسک را  در هر ثانیه 3000 اینچ  به چرخش در آورد .

   - یک هارد دیسک پیشرفته قادر به ذخیره سازی حجم بسیار بالائی از اطلاعات در فضائی اندک و  بازیابی اطلاعات با سرعت بسیار بالا است . اطلاعات ذخیره شده برروی هارد دیسک در قالب مجموعه ای از فایل ها ذخیره می گردند. فایل نامی دیگر برای مجموعه ای از بایت ها است که بنوعی در آنها اطلاعاتی مرتبط به هم ذخیره شده است . زمانیکه برنامه ای اجراء  و در خواست فایلی را داشته باشد، هارد دیسک اطلاعات را بازیابی و آنها برای استفاده  پردازنده ارسال خواهد کرد.


خرابی هارد دیسک

 
نجات از خرابى هارد دیسك و كارهایی كه باید انجام گیرد.

روزی همچون روزهای قبل، شما كامپیوتر خود را روشن می‏كنید ولی بجای مشاهده لوگوی معروف ویندوز هیچ چیز نمی‏بیند. با خود فكر می كنید كه شاید هارد دیسكتان صدمه دیده است! وحشت زده میشوید . آیا هفته‏ها است كه از كار بیكار شده‏اید یا ساعات اوقات فراغت خود یا حتی شغل خود را از دست داده‏اید؟ باید چه كار كنید؟

دقیقا همان كاری را باید انجام دهید كه یك خلبان خبره در موقع مواجه با یك مشكل جدی انجام میدهد: باید به فهرست كارهایی مراجعه كنید كه باید آنها را در مواقع اضطراری انجام دهید، درست عمل كنید و به موقع اقدام نمایید.

1 – وحشت نكنید، سخت نگیرید، نفس عمیقی بكشید و آرام باشید. وجود یك صفحه نمایش خالی یا اشكال در راه اندازی دستگاه همیشه به این معنا نیست كه هارد درایو شما صدمه دیده است . هارد دیسكهای امروزی معمولا نسبت به همه قطعات مهم دیگر كامپیوتر عمر بیشتری دارند و اجرای برنامه های كمكی سیستم در مواقع غیر ضروری و یا حذف و نصب مجدد سخت افزار شما بیش از آنكه مفید باشد مضر است .
 
2 – دستگاه را مجددا راه اندازی نمایید، كامپیوتر خود را خاموش كرده 10 ثانیه صبر كنید و سپس دوباره آنرا روشن نمایید. اینكار كامپیوتر را مجددا راه اندازی می‏نماید . اینكار برای حل مشكل لازم است .
 
3 – كنترل بدیهیات : اگر صفحه نمایش شما همچنان خالی و بدون تصویر است، همه سیمهای برق، كابلها و كانكتورها را برای اطمینان از اینكه آنها درست وصل شده‏اند، كنترل نمایید.
محافظ افزایش برق خود را كنترل كنید تا اطمینان پیدا كنید كه فیوز نپریده یا بخاطر یك ضربه ولتاژ اشتباه آسیب ندیده باشد. و اطمینان پیدا كنید كه تنظیمات نور و كنتراست مانیتور شما بهم نریخته باشد . 

4 – گوش بزنگ كلیدها باشید: وقتی كامپیوتر شما شروع به كار می‏كند، باید صدای سرعت گرفتن فن تامین كننده برق را بشنوید یا (آنرا حس كنید) . همچنین باید صدای چرخش آرام هارددیسك خود را بشنوید. اگر مشكلی از بابت سخت افزار و جود نداشته باشد، ممكن است قدرت برق ضعیفی داشته باشید یا حتی اتصال آن شل شده باشد. جعبه كامپیوتر خود را باز كنید و اطمینان حاصل كنید كه همه كابلهای منبع تغذیه هارد درایو و مادر بوردتان درست وصل شده‏اند. (بخاطر داشته باشید كه همیشه قبل از تماس دست با هر قطعه داخلی كامپیوتر خود از یك دستكش ضد استاتیك یا هر نوع محافظ ضد استاتیك دیگر استفاده كنید.)

اگر قبل از قفل شدن سیستم خود صدای خبر بوق متوالی را شنیدید، تعداد بوقها و همچنین كوتاهی و بلندی صدای آنها را یادداشت كنید.

این پیام خطای صوتی از BIOS  سیستم شما اطلاعاتی را درباره اشكال بوجود آمده در اختیار شما میگذارد. این مشكل را با سازنده سیستم خود در میان بگذارید تا آن را شناسایی نماید.                                               

5- جستجوی كلیدها: وقتی كامپیوتر شما راه اندازی میشود، یك تست Power-on self  را اجرا می‏نماید كه وجود یكسری قطعات اصلی سخت افزار از جمله چیپهای حافظه، كارتهای ویدیویی و هارد درایوها را تایید می‏نماید. وقتی نتیجه كنترل هر قطعه روی مانیتور ظاهر میشود، بدنبال پیامهای خطا بگردید. (فشردن كلید Pause  صفحه نمایش را بمنظور جلوگیری از محو شدن سریع پیامها فریز می‏نماید).

همچنین ممكن است وقتی سیستم شما با ابزارهای سطح بالایی همچون درایو سی دی رام شروع به كار میكند پیامهای تایید یا خطایی را دریافت كنید. با وجود این، همیشه پیام خطا داده نمیشود.

اگر سیستم شما در هنگام پیكر بندی چنین دستگاه جانبی قفل كند، علت آن فقط بد بیاری است.

اگر سیستم شما ویندوز را راه اندازی می‏كند، پس دیسكتان حداقل تا حدی كار میكند. ویندوز 95و 98 هنوز هم برای Load  نمودن درایورهای بعضی از سخت افزارهای قدیمی از فایلهای auto exec, bat , config.sys  در Dos  استفاده می‏نماید. اگر كامپیوتر شما در هنگام Load  كردن این درایورها قفل نماید باید پس از مشاهده عبارت “Starting windows 9x””  كلید f8  را فشار دهید. اینكار به شما امكان میدهد تا فایلها را فورا در یك مرحله به اجرا در آورید و ببنید كه در هنگام بروز مشكل چه چیزی را دستگاه Load  می‏نماید.

اگر بجای پیام “Starting windows 9x”” پیام خطای Boot Disk Failure  یا Operating system not found  را دریافت كردید، مفهومش این است كه كامپیوترتان نمی‏تواند ویندوز را از هاردیسك Load  نماید. و این احتمالا نشان دهنده درایوی می‏باشد كه بطرز بدی آسیب دیده است. 

6- راه اندازی بوسیله یك فلاپی: این فرآیند از هارددرایو صرفنظر كرده و سلامت كامپیوترتان را تایید می‏كند. از دیسك راه انداز ویندوز همراه سیستم خود استفاده نمایید. اگر دیسك راه انداز ندارید، بهتر است قبل از نیاز آن را بدین طریق ایجاد نمایید:  یك فلاپی دیسك خالی را جایگذاری كرده و در برنامه Control Panel  روی Add/Remove Programs  را كلیك نمایید و سپس جدول Startup Disk  را انتخاب كرده و روی Create Disk  را همانطور كه نشان داده شده كلیك نمایید.

سیستم خود را با دیسك راه انداز داخل درایو فلاپی مجددا راه اندازی نمایید. اگر سیستم شما عمل راه اندازی را با موفقیت انجام میدهد و A:\  ظاهر می‏شود، پس كامپیوترتان خوب كار می‏كند. همچنین دسترسی به هارد دیسك خود را با تایپ C:  در  صفحه DOS و فشردن كلید Enter  امتحان كنید. اگر C:\  را دریافت نمودید، دایركتوریها را تغییر داده و یك فایل كوچك را روی فلاپی كپی نمایید.

اگر درست كار میكند، می‏توانید عمل نوشتن بر روی دیسك را انجام دهید و بدانید كه دیسكتان هنوز سالم است (بعضی از دیسكها خیلی زود خراب میشوند.) از فرصت استفاده كنید و از فایلهای مهم مورد نیاز خود پشتیبان تهیه نمایید و سپس یك برنامه كمكی مخصوص عیب یابی هارد دیسك مثل Scan Disk  را كه از دیسك راه انداز قابل اجرا می‏باشد، اجرا نمایید یا حتی می‏توانید از برنامه Norton Disk Doctor استفاده نمایید.

7 – كنترل تنظیمات CMOS  خود: اگر پیام خطایی مبنی بر عبارت “Drive c: not found"  (یا چیز دیگری شبیه به آن) دریافت نمودید، مفهومش این است كه كامپیوتر شما نمی‏تواند هارد دیسك را شناسایی نماید چون همه تنظیمات CMOS  را از دست داده است و این زمانی اتفاق می‏افتد كه باتری CMOS  را وارد نمایید: وقتی كامپیوترتان راه اندازی می‏شود، كلید f10, f1,  وDelete  را فشار دهید یا هر كلید دیگر كامپیوترتان. (دستورهای همراه این برنامه را نیز كنترل كنید.) اگر هارددیسك مورد نظر شما لیست نشده است، باید دوباره تنظیمات دیسك را وارد نمایید. می‏توانید اینكار را بطور دستی انجام دهید (تنظیمات معمولا روی كیس هارد درایو چاپ شده است)، ولی اكثر كامپیوترها  با استفاده از برنامه پیكر بندی خودكار هارد درایو كه مخصوص برنامه راه انداز CMOS  می‏باشد، مجددا این تنظیمات را برای شما وارد می‏كنند.

اگر همه این مراحل را طی نمودید ولی هارد درایوتان هنوز كند است پس باید با متخصصین این زمینه مشورت نمایید. Drive savers , ontrack Data Recovery  دو سرویس مخصوص بازیابی داده هستند كه میتوانند داده روی درایو خراب شده را بازیابی نمایند.
 

انواع هارد دیسک

دیسك سخت با هارد دیسك منبع و محل ذخیره تمام برنامه ها و داده هاى موجود درون یك كامپیوتر است. در حال حاضر دیسك هاى سخت در دو نوع IDE و SATA بیشتر مورد توجه مصرف كنندگان است.
كابل هاى اتصالى به هارد دیسك هاى IDE شامل كابل ۴۰ پین دیتا و كابل چهار پین برق مى باشد، اما در دیسك هاى سخت SATA از كابل هاى برق ۱۵ پین و هفت پین دیتا استفاده مى شود.
یكى از مزایاى هاردهاى Sata استفاده از كابل هفت پین دیتا است. با استفاده از این كابل، فضاى داخل كیس خلوت و جریان هوا در كیس راحت تر به گردش درمى آید، همین طور براى تنظیم دو هارد Sata نیازى به جابه جایى جامپرهاى روى هارد نیست، چون خود آن ها بنا به شماره پورت Sata تنظیم مى شوند.
هاردهاى IDE داده ها و اطلاعات را با سرعت ۱۳۳ مگابایت در ثانیه منتقل مى كنند، اما دیسك هاى Sata اطلاعات را با سرعت ۱۵۰ مگابایت در ثانیه جابه جا مى كنند. البته در انواع جدید این دیسك (A10) اطلاعات با سرعت سه گیگا بایت در ثانیه منتقل مى شوند كه انقلابى در صنعت هاردیسك مى باشد.
تمام هارد دیسك ها مقدار فضایى را به عنوان بافز یا حافظه در اختیار دارند تا عملیات و محاسبات انتقالات، سریع تر و مطمئن تر انجام شود.
هارد دیسك هاى جدید از مقدار حافظه بیشترى استفاده مى كنند، مانند هارد هشت مگابایتى Sata كه بسیار سریع تر از هاردهاى موجود در بازار است.
در زمان بستن و باز كردن هارد دیسك باید به این نكات توجه كرد:
۱- رعایت كردن جهت قراردادن كابل هاى برق و دیتا توسط نشانه هاى روى كابل
۲- در زمان روشن بودن چراغ هارد، به هیچ وجه هارد را تكان ندهید، زیرا امكان دارد كه به سطح سخت دیسك صدمه وارد شود كه اصطلاحاً به آن بدسكتور گویند


چرا هارد دیسک خراب میشود؟

هاردها از یک یا چند صفحه گرد که بر روی آنها شیارهای مغناطیسی وجود دارد و اطلاعات را حمل می نمایند تشکیل شده اند.این اطلاعات ذخیره شده بر روی صفحه ها توسط هدهای خواندنی/نوشتنی قابل خواندن هستند.این هدها در فاصله بسیار نزدیک سطح صفحه های چرخان بر روی بالشتکی از هوا که به دلیل سرعت زیاد دوران صفحه ها ایجاد میشود شناور هستند. خود هدها بر روی صفحه دیسک قابلیت حرکت دارند و به حرکتی نیم دایره ای که توسط آرمیچر ایجاد میشود و همچنین دوران خود صفحه میتوانند به تمامی نقاط صفحات دسترسی داشته باشند. معماری دقیق و ساخت بسیار ظریف این قطعه باعث شده است که صفحه ها بتوانند سرعتی معادل 5400 یا 7200 و حتی 10000 دور در دقیقه داشته باشند و تمامی این روند و کارکرد برای خواندن و نوشتن اطلاعات بدون اختلال ادامه داشته باشد. ولی هارد دیسکها سر انجام از کار میافتند چونکه وسایلی مکانیکی هستند و سرانجام فرسوده خواهند شد ولی شایع ترین دلیل برای از کار افتادن یک هارد دیسک قبل از سر آمدن عمر طبیعیش آسیبهای فیزیکی می باشد مثل ضربه خوردن و تکان خوردن در زمانی که فعالیتی انجام میدهد.منظور از فعال بودن زمانی است که هدها در حال خواندن یا نوشتن اطلاعات هستند. این لحظه زمانی است که هد به صفحه بسیار نزدیک است وایجاد تکان یا ضربه باعث تماس با صفحه می گردد و از اینجا تمامی مشکلات آغاز میشود

به این مشکل Head crash میگویند که به واسطه برخورد نوک هد با سطح بسیار حساس صفحه چرخان حاوی شیارهای مغناطیسی دربرگیرنده اطلاعات ایجاد میگردد. این برخورد هم هد خواندنی را آسیب می زند و هم سطح صفحه را ولی خوشبختانه درایو های امروزی بسیار مقاوم تر هستند و به خوبی در برابر تکان و ضربه محافظت شده اند. به دلیل اینکه جریان هوای ایجاد شده بر روی سطح صفحات فاصله هدها را تعیین میکند در هنگام پایین آمدن سرعت چرخش و توقف صفحات این جریان کمتر شده و فاصله ها نیز کاهش می یابد به همین دلیل در هاردهای مدرن امروزی در زمان کاهش سرعت و توقف هارد هدها به قسمتی که امن می باشد حرکت میکنند و از روی صفحات دور میشوندو هارد دریاو خاموش به سختی دچار مشکل می شود بنابراین از جابجایی سیستم خود در هنگام روشن بودن به شدت اجتناب کنید.به همین دلیل هم میزان حفاظت هارد سیستم های لپ تاپ بسیار بیشتر از هاردهای 3.5 اینچی کامپیوترهای رومیزی می باشد اما با کمی دقت می توانید متوجه شوید که میزان خرابی در هارد دستگاههای قابل حمل تا چه میزان زیاد می باشد.
موتور الکتریکی که وظیفه چرخانیدن صفحات را به عهده دارد دلیل دیگراز کار افتادن هاردها می باشد.این دلیل بیشتر بعد از یک دوره طولانی استفاده ممتد از هارد رخ میدهد. اصولا به وجود آمدن نقص در موتور محرک و یا خرابی اهرمهای نگهدارنده (یاتاقان) باعث کاهش کارایی و همچنین رخ دادن ایرادهایی در عمل خواندن و یا نوشتن که به دلیل کاهش سرعت صفحه ها و یا نبودن در سرعت ایده الی که برای عمل خواندن یا نوشتن لازم است می گردد
همچنین هارد درایوها دارای فیلترهای ورودی هوا هستند زیرا برای شناور بودن هدها بر روی صفحات نیازمند فشار هوای معینی می باشندو ایجاد کوچکترین نقصی در این فیلترها سبب بروز Head crash و از دست دادن اطلاعات عمده ای در هارد درایو و همچنین خرابی خود دیسک می شود در مقاله های بعدی به سایر مسائل و مشکلات می پردازیم.

بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد دیسک

Iran Hard Disk Drive Clinic به صورت تخصصی در زمینه بازیابی اطلاعات ( DATA RECOVERY ) در خدمت شما مشتر یان گرامی می باشد.
گروه IHDDC با پشتوانه علمی و استفاده از ابزار آلات روز و
کادر مجرب خود میتواند در کمتر از 24 ساعت اطلاعاتی که بنا به دلایل زیر از دست رفته است را بازیابی کند:

1- شناخته نشدن قطعه
2- عدم شناخت درست قطعه(SABRE , CALYPSO , N40P , ARES 64k , ROMULUS)
3- عدم نمایش درست ظرفیت هارد دیسک
4- ایجاد صدای زیاد در هنگام روشن شدن هارد دیسک
5- شناخته نشدن فایل سیستم توسط سیستم عامل
6- format شدن پارتیشن
7- fdisk شدن هارد دیسک و پارتیشن بندی مجدد
8- پاک شدن پارتیشن
9- پاک شدن پوشه یا فایل
10- تخریب توسط ویروس
11- نوسانات برق و مشکلات سخت افزاری
12- وجود بدسکتور در هارد دیسک
13- بازیابی اطلاعات در خرابی هاردهای RAID
14- بازیابی اطلاعات در از بین رفتن اطلاعات RAID

پشتیبانی از فایل سیستم های:

1- FAT12 , FAT16 , FAT32
NTFS -2
LINUX -3
NOVELL -4
MAC -5

پشتیبانی از قطعات:

1- laptop HDD , IDE HDD , SATA HDD
SERVER -2
RAID -3
SCSI -4
MEMORY CARD -5
FLASH MEMORY -6
USB / FIREWIRE DRIVE -7
CD / DVD /FLOPPY -8
MOBILE PHONE -9
STORAGE DEVICE -10
DIGITAL CAMERA -11

تعمیرات هارد دیسک :

1- رفع انواع بدسکتور
2- تعمیر و تعویض برد انواع هارد دیسک
3- رفع کندی هارد دیسک
4- رفع صدای زیاد هارد دیسک

چگونه احتمال شكستن و خرابی هارد دیسك را كاهش دهیم ؟

تمامی بیمه گذاران مورد شكستگی را جزء گارانتی كالا توسط خودشان نمی پذیرند و خوشبختانه این مورد در رابطه با هارد دیسك به دلیل داشتن بدنه ی چدنی و یا آلمینیمی مستحكمی كه دارند بسیار نادر رخ می دهد و حفاظت بایستی بیشتر در مورد اور هیتینگ و لرزش درایو صورت گیرد .

درایو در حالتی كه سرعت صفحه دیسك آن از 5400 دور در دقیقه فراتر می رود بسیار آسیب پذیر میگردد به خصوص در مورد هارد دیسك های مدرن امروزی كه حجم بسیار بالایی از داده ها در سطح مقطع كوچكی وجود دارند لرزش و ضربه زدن به درگاه ها و محل نصب هارد در كیس كامپپوتر از بالاترین علل خرابی هارد دیسك ها در اولین ماه كاركردنشان می باشد .

قرار دادن UPS  در مسیر ولتاژ بی ثبات و گرفتن خروجی از UPS و دادن به سیستم شخصیتان می تواند محافظ خوبی برای سیستم شما در برابر زیان های شوك های ولتاژی برق شهری باشد .

در مورد لپ تاپ ها زمانی زمانی كه منبع تغذیه توانایی چندانی برای ارائه ولتاژ مورد نیاز سیستم را ندارد به كاربر پیغام هشداری را می دهد و مدت زمان كوتاهی به كاربر می دهد تا كاربر كارهای ناتملم خود را به پایان رساند و سیستم را Shutdown كند در این مواقع می بایستی كاربر به سرعت سیستم را خاموش كند تا ار آسیب های افت  و قطع ولتاژ در مورد هارد دیسك Laptop پیشگیری كند .

مقاله جالب در مورد هارد دیسک

سخت افزار هارد دیسک بر روی هر کامپیوتر حداقل یک هارد دیسک وجود دارد.برخی از سیستم ها ممکن است دارای بیش از یک هارد دیسک باشند. هارد دیسک یک محیط ذخیره سازی دائم برای اطلاعات را فراهم می نماید . اطلاعات دیجتال در کامییوتر می بایست بگونه ای تبدیل گردند که بتوان آنها را بصورت دائم بر روی هارد دیسک مغناطیسی ذخیره کرد.
مبانی هارد دیسک
هارد دیسک در سال 1950 اختراع گردید. هارد دیسک های اولیه شامل دیسک های بزرگ با قطر 20 اینچ ( 50/8 سانتیمتر) بوده و توان ذخیره سازی چندین مگابایت بیشتر را نداشتند. به این نوع دیسک ها در ابتدا " دیسک ثابت " می گفتند. در ادامه بمنظور تمایز آنها با فلاپی دیسک ها از واژه " هارد دیسک " استفاده گردید. هارد دیسک ها دارای یک Platter ( صفحه ) بمنظور نگهداری محیط مغناطیسی می باشند. عملکرد یک هارد دیسک مشابه یک نوار کاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می نمایند. هارد دیسک ونوار کاست از امکانات ذخیره سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می نمایند.در چنین مواردی می توان بسادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجددا" بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره شده بر روی هر یک از رسانه های فوق ، سالیان سال باقی خواهند ماند. علیرغم وجود شباهت های موجود ، رسانه های فوق در مواردی نیز با یکدیگر متفاوت می باشند:
- لایه مغناطیسی بر روی یک نوار کاست بر روی یک سطح پلاستیکی نازک توزیع می گردد. در هارد دیسک لایه مغناطیسی بر روی یک دیسک شیشه ای ویا یک آلومینیوم اشباح شده قرار خواهد گرفت . در ادامه سطح آنها بخوبی صیقل داده می شود.
- در نوار کاست برای استفاده از هر یک از آیتم های ذخیره شده می بایست بصورت ترتیبی ( سرعت معمولی و یا سرعت بالا) در محل مورد نظر مستقر تا امکان بازیابی ( شنیدن ) آیتم دلخواه فراهم گردد. در رابطه با هارد دیسک ها می توان بسرعت در هر نقظه دلخواه مستفر و اقدام به بازیابی ( خواندن و یا نوشتن ) اطلاعات مورد نظر کرد.
در یک نوار کاست ، هد مربوط به خواندن / نوشتن می بایست سطح نوار را مستقیما" لمس نماید. در هارد دیسک هد خواندن و نوشتن در روی دیسک به پرواز در می آید! ( هرگز آن را لمس نخواهد کرد )
- نوار کاست موجود در ضبط صوت در هر ثانیه 2 اینچ ( 5/08 سانتیمتر ) جابجا می گردد. گرداننده هارد دیسک می تواند هد مربوط به هارد دیسک را در هر ثانیه 3000 اینچ به چرخش در آورد .
یک هارد دیسک پیشرفته قادر به ذخیره سازی حجم بسیار بالائی از اطلاعات در فضائی اندک و بازیابی اطلاعات با سرعت بسیار بالا است . اطلاعات ذخیره شده برروی هارد دیسک در قالب مجموعه ای از فایل ها ذخیره می گردند. فایل نامی دیگر برای مجموعه ای از بایت ها است که بنوعی در آنها اطلاعاتی مرتبط به هم ذخیره شده است . زمانیکه برنامه ای اجراء و در خواست فایلی را داشته باشد، هارد دیسک اطلاعات را بازیابی و آنها برای استفاده پردازنده ارسال خواهد کرد.
برای اندازه گیری کارآئی یک هارد دیسک از دو روش عمده استفاده می گردد:
- میزان داده (Data rate) . تعداد بایت هائی ارسالی در هر ثانیه برای پردازنده است . اندازه فوق بین 5 تا 40 مگابایت در هر ثانیه است .
- زمان جتسجو (Seek Time) . مدت زمان بین درخواست یک فایل توسط پردازنده تا ارسال اولین بایت فایل مورد نظربرای پردازنده را می گویند.

مزایای هاردهای SATA

اگه جدیدا اقدام به خرید کامپیوتر کرده باشید و یا اینکه در مورد کامپیوتر بحث و گفتگویی کرده باشید حتما سریال ATA  به گوشتون خورده و بدون استثنا شنیدید که سرعتش از هاردهای معمولی بیشتره البته اشتباه می کنید چون هاردهای سریال ATA اطلاعات رو به صورت سریال عبور میدهند و در هر لحظه 1 بیت اطلاعات جابجا میکنند در صورتی که در هاردهای Parallel ATA یا PATA میزان این جابجایی برابر 16 بیت میباشد

ولی در کل وجود میدان ومغناطیسی ، نویز زیاد ، مصرف برق بالا و اندازه محدود کابل های PATA باعث افت سرعت و همچنین داشتن هزینه بالاتری نسبت به هاردهای SATA گردیده است و تمامی این موارد باعث شده که روز به روز بر استفاده کنندگان هاردهای سریال اضافه شود
مهمترین هدف طراحی هاردهای SATA جلوگیری از انتقال نویز و تداخل سیگنالها در هنگام انتقال اطلاعات می باشد برای رسیدن به این هدف در هردهای SATA از تکنولوژی SCSI استفاده شده است این مسئله باعث گردیده که اولا بتوان کابلهایی به ارتفاع یک متر به وجود آورد و ثانیا ولتاژ مورد نیاز برای فرستادن یک سیگنال معادل 25/  ولت می باشد در صورتی که به دلیل وجود تعداد سیمهای بسیار زیاد در کابلهای PATA و تداخل میدان های مغناطیسی همواره سیگنالها با نویز همراه بوده که این مسئله در کاهش سرعت اولیه بسیار موثر می باشد و در ضمن عاملی محدود کننده در اندازه این کابلها به شمار می آید و نکته دوم اینکه ولتاژ مورد نیاز برای جابجایی هر سیگنال معادل 5 ولت است که تنها این عامل خود بازار خوبی برای استفاده از هاردهای SATA  در نوت بوکها ایجاد نموده است
دیگر مورد لازم به ذکر اینه که در هاردهای SATA شما می تونید بدون خاموش کردن سیستم قطعه جدید خودتون رو به کامپیوتر اضافه کنید به هر صورت تمامی این مسئله باعث شکسته شدن اندازه سرعت هاردها که سالها 133 مگابایت در ثانیه است گردیده و پیش بینی میشه که این سرعت به مرز 1 گیگابایت هم برسه

نکاتی که باید در خرید هارد دیسک به آن توجه کرد :


نوع رابط هارد دیسک :

در حالت کلی هارد دیسک های موجود در بازار به دو صورت IDE و SATA به فروش می رسند .


هارد دیسک های IDE : IDE از قدیمی ترین رابط های موجود در کامپیوتر و آخرین نوع این رابط UDMA6 است که در حداکثر سرعت انتقالی خود قادر به انتقال 133 مگابایت در ثانیه است .


هارد دیسک های SATA :

این هارد دیسک های به دو صورت SATA 1 و SATA 2 به بازار روانه شده اند ، از ویژگی های جالبی که باعث تفاوت ما بین این دو نوع هارد دیسک می شوند عبارتند از :

1-انتقال بالای سرعت اطلاعات در رابط SATA 2 در مقایسه با SATA1 که در بیشترین حد این ارتباط قدر به انتقال 300 مگابایت اطلاعات در ثانیه است .

2- پشتیبانی از ویژگی Hot Change ( تعویض فوری ) که این امکان را به کامپیوترهای سرور و خانگی می دهد تا بدون خاموش کردن کامپیوتر بتوان هارد دیسک دستگاه را تعویض کرد .


اما چرا رابط SATA جایگزین IDE شد ؟


در حالت کلی به دلایل متعددی رابط SATA به جای IDE به بازار ارائه شد :

سرعت انتقال اطلاعات بالاتر نسبت به هارد دیسک IDE .

امکان ارتقاع سریع به سرعت های بالاتر با درد سر کمتر مانند ارائه رابط SATA 2 که تا 300 مگابایت اطلاعات را در ثانیه منتقل می کند .

حذف تعداد پین های اضافی برای ارتباط هارد دیسک به مادربورد که باعث نصب آسان تر هارد دیسک روی سیستم می شود .


سرعت چرخش هارد دیسک :


یکی از عوامل مهم در انتحاب هارد میزان چرخش آن است که می تواند باعث افزایش قابلیت های هارد دیسک شود اما معمولا سرعت چرخش بیشتر در مورد هارد دیسک های IDE صادق است زیرا این هارد دیسک های دارای دو سرعت 5400 و 7200 دور دقیقه هستند که تغییر این سرعت چرخش می تواند باعث کاهش و یا افزایش زمان دستیابی به اطلاعات و تغییر در سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات روی هارد دیسک شود ، اما در حالت کلی تقریبا تمام هارد دیسک های SATA موجود در بازار دارای سرعت چرخش 7200 دور در دقیقه هستند و هیچ تفاوتی مابین آنها در میزان چرخش وجود ندارد .

اما در میان استثنا هم وجود دارد به طور مثال هارد دیسک های Raptor از شرکت SeaGate با آنکه توسط رابط SATA به مادربورد متصل می شود دارای سرعت چرخش در حدود 10 هزار دور در دقیقه است که می تواند کارایی در حد یک هارد دیسک SCSI داشته باشد .


مقدار حجم Buffer در هارد دیسک :

بعد از سرعت چرخش هارد دیسک یکی از مهمترین نکاتی که باید در خرید هارد به آن توجه کرد میزان Buffer در هارد دیسک است ، در حالت کلی Buffer به حافظه ای در هارد دیسک اطلاق می شود که هارد دیسک قادر است اطلاعات ضروری را در آن ذخیره کند و در مدت زمانی اندک آن را در خود ذخیره و یا آن را به حافظه منتقل کند پس هر چه قدر میزان این حافظه بیشتر باشد هارد دیسک قادر خواهد بود اطلاعات بیشتری را در زمان کمتر به حافظه انتقال و یا روی دیسک ثبت کند که این عامل باعث افزایش کارایی هارد دیسک به میزان چشمگیری می شود . در حالت کلی میزان بافر در هارد دیسک بسته به نوع هارد دیسک تغییر می کند که این مقدار در هارد دیسک های IDE به دو مقدار 2 و 8 مگابایت است اما در هارد دیسک های SATA با حجم های 80 و 120 و 20 با مقدار بافر 8 مگابایت است و در صورت افزایش حجم تا بیش از 250 گیگابایت ، مقدار بافر به 16 مگابایت افزایش می یابد که این عامل باعث جلوگیری از کاهش کارآیی هارد دیسک در حجم های بالا می شود .


مقدار ظرفیت هارد دیسک :

در مجموع میزان ظرفیت هارد دیسک یک گزینه ای انتخابی برای کاربران در خرید هارد دیسک محسوب می شود و قانون خاصی برای خرید یک حجم ثابت از هارد دیسک وجود ندارد اما گزینه ای که در این میان وجود دارد تعداد هارد دیسک هایی که برای ایجاد یک حجم مشخص از ظرفیت روی سیستم نصب می شود ، است . به طور مثال اگر به جای خرید یک هارد دیسک 200 گیگابایت شما اقدام به خرید دو هارد دیسک 80 و 120 گیگابایت کنید در عمل از کارآیی بالاتری نسبت به یک هارد دیسک برخوردار خواهد بود . شاید بپرسید علت این امر چیست ؟

در حالت کلی استفاده از دو هارد دیسک این امکان را به وجود می آورد که شما حافظه مجازی سیستم عامل خود را روی هارد دیسکی که ویندوز روی آن نصب نشده است تنظیم کنید که این عامل باعث افزایش کارآیی سیستم در محیط ویندوز در هنگام پردازش های سنگین خواهد شد . همچنین از طرفی ، استفاده از دو هارد دیسک این امکان را به شما می دهد که تا در صورت استفاده از اطلاعات یک هارد دیسک و یا فعالیت با آن به راحتی به اطلاعات موجود روی هارد دیسک دیگر دست پیدا کنید که این عامل باعث افزایش کارآیی سیستم می شود و شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که روی سیستم های حرفه ای مانند Dell ، دو یا چند هارد دیسک با حجم های مختلف نصب می شود این موضوع است .

میزان صدا و گرما هارد دیسک گزینه برای حرفه ای ها :

این فاکتور به عنوان یک گزینه تخصصی در خرید هارد دیسک شناخته می شود که بسیاری از کاربران توجه ای به آن نمی کنند ، در حالت کلی یک کاربر عادی فقط به ویژگی های کلی هارد دیسک توجه می کند اما شرکت های فروشنده PC در دنیا به فاکتور های مهمی مانند میزان صدا و گرمای تولیدی توسط هارد دیسک توجه می کنند زیرا در صورت ایجاد گرمای زیاد توسط هارد دیسک ، این گرما به طور غیر مستقیم باعث کاهش کارآیی هارد دیسک می شود که در بسیاری از موارد ، علت توسط کاربر قابل تشخیص نیست . همچنین صدای تولیدی توسط هارد دیسک یکی از گزینه های مهم در انتخاب هارد برای حرفه ای ها محسوب می شود زیرا سیستم ها به علت عدم وجود فن اضافی برای خنک کردن و استفاده از سیستم های خنک کننده آبی دارای محیطی آرام هستند و پس انتخاب یک هارد دیسک مناسب با صدای کم تاثیر به سزایی در هنگام کار با این سیستم ها در هنگام نیمه شب دارید .

پارتیشن بندی

برای ساخت پارتیشن جدید هم می‌توانید از همان ابتدای کار هنگام نصب ویندوز اقدام کنید و هم می‌توانید بعد از نصب ویندوز به کمک برنامه‌های مخصوص پارتیشن بندی این کار را انجام دهید. روش اول باعث می‌شود کل ‌هارد شما پاک و همه چیز از نو ساخته شود. بنابراین اگر از قبل اطلاعاتی روی ‌هارد خود دارید که نمی‌خواهید از دست بدهید باید از آن‌ها بک آپ بگیرید.
سپس CD بوت ویندوزXP را داخل درایو گذاشته و در برنامه Setup دستور العمل پارتیشن بندی‌هارد را دنبال کنید. اگر نمی‌خواهید اطلاعات خود را با پارتیشن بندی از دست بدهید بهتر است از نرم افزارهای مخصوص این کار استفاده کنید.
برنامه‌های زیادی دراین زمینه وجود دارند که به صورت رایگان از اینترنت قابل دریافت هستند ولی تقریباً هیچ یک از آن‌ها نمی‌توانند سیستم NTFS را پارتیشن بندی کنند. سیستم NTFS نوعی سیستم بایگانی است که در کارایی ویندوزXP نقش مهمی دارد. بنابراین بهتر است از نرم افزارهای مهم‌تر و معروف‌تر در این زمینه استفاده کنید. یکی از این نرم افزارها Partitions Magic نام دارد.

فرمت منطقی

بعد از این که ‌هارددیسک خود را به چند پارتیشن تقسیم کردید باید هر یک را به صورت منطقی (logical) فرمت کنید تا اطلاعات روی آن‌ها قابل ذخیره باشند. فرمت کردن منطقی‌هارد دیسک یا پارتیشن، سیستم فایل (file system) را روی آن سوار می‌کند، سیستمی برای نگهداری و سازمان دادن به اطلاعات شما.
برای درک بهتر فرض کنید بخواهید کتابخانه‌ای را بر پا کنید. ابتدا باید ساختمانی را که برای کتابخانه در نظر گرفته‌اید قفسه گذاری کنید تا کتاب‌ها داخل قفسه‌ها نگهداری شوند بعد باید شیوه‌ای را برای مرتب کردن کتابها اتخاذ کنید تا دسترسی به هر کتاب به سرعت و سهولت امکان پذیر باشد.
این شیوه می‌تواند به این صورت باشد که مثلا کتابها را به ترتیب حروف الفبای عناوین آنها پشت سر هم داخل قفسه‌ها بگذارید یا این ترتیب می‌تواند به طور مثال براساس نام نویسندگان باشد.
قفسه بندی کتابخانه مانند پارتیشن بندی ‌هارد دیسک است و شیوه انتخابی شما درنگهداری کتابها مانند فرمت کردن منطقی ‌هارد دیسک است. هیچ کتابخانه‌ای نمی‌تواند بدون قفسه بندی سیستم فهرست نویسی دوام بیاورد. سیستم عامل کامپیوتر هم بدون سیستم بایگانی قابل استفاده نیست.

نکات فرمت کردن

برای این که‌هارد دیسک قابل استفاده باشد، قبل از هر چیز باید فرمت شود. فرمت کردن‌هارد آن را به وضعیت صفر می‌برد تا اطلاعات روی آن قابل ذخیره و بازیابی شوند. معمولاً سازندگان‌ هارددیسک یک فرمت اولیه یا اصطلاحا «سطح پایین» روی ‌هارد انجام می‌دهند و شما فقط باید فرمت سطح بالا روی آن انجام دهید تا سیستم فایلی روی آن قابل اعتماد باشد. فرمت سطح پایین ساختار فیزیکی اولیه دیسک را شکل می‌دهد یعنی تراک‌ها، سکتورها و سیلندرها را می‌سازد. تراک‌ها مثل شیارهای روی صفحات گرامافون هستند.
با این تفاوت که شیارها درصفحه گرامافون به صورت مارپیچی به مرکز صفحه منتهی می‌شوند ولی در ‌هارددیسک، شیارها هم مرکزی هستند و هر چه به مرکز نزدیک‌تر می‌شویم، دایره کوچک‌تر می‌شود. هر شیار با یک خط فرضی که از مرکز صفحه بیرون کشیده شده شبیه به پره‌های چرخ یک دوچرخه به چند سکتور تقسیم می‌شود. هر سکتور می‌تواند اندازه مشخصی از اطلاعات را نگهداری کند.
هر چه از مرکز صفحه به طرف بیرون می‌رویم سکتور بزرگ‌تر می‌شود. اطلاعات در روی شیارها هم روی صفحه و هم پشت صفحه تشکیل می‌شوند به عبارت دیگر پشت و روی صفحه قابلیت ذخیره‌سازی اطلاعات را دارد. شیارهایی که از مرکز صفحه فاصله یکسانی دارند در تمام صفحات تشکیل دهنده‌هارد دیسک از بالا به پایین سیلندر یا استوانه را تشکیل می‌دهند.
بنابراین هر‌ هارددیسک به تعداد شیارهای هر صفحه خود سیلندر دارد. با گروه بندی کردن تعدادی از سیلندرهایی که در مجاورت یکدیگر قرار دارند، پارتیشن ساخته می‌شود به عبارت دیگر وقتی‌ هارددیسک را پارتیشن‌بندی می‌کنید در واقع قسمت‌های لوله‌ای شکل را روی صفحات‌ هارد جدا می‌کنید.
در ضمن قطر هر لوله بستگی به سایز پارتیشن شما دارد. به طور مثال در‌ هارد دیسکی که فقط یک پارتیشن دارد، قطر این لوله به اندازه کل مساحت صفحه ‌هارد دیسک است.


buy cialis pills online
جمعه 16 آذر 1397 12:28 ق.ظ

This is nicely put! .
cialis generico en mexico enter site natural cialis cialis generico online cialis rckenschmerzen cialis tadalafil online cialis para que sirve cuanto cuesta cialis yaho cialis 5 mg buy cialis generique 5 mg the best site cialis tablets
buy tadalafil pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:59 ق.ظ

Thanks. Plenty of tips!

price cialis per pill viagra cialis levitra ou trouver cialis sur le net cialis cipla best buy cialis 50 mg soft tab cialis 5 mg buy cialis cialis pills boards cialis generic tadalafil buy cialis 100 mg 30 tablet
buy tadalafil pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:08 ق.ظ

You definitely made the point.
cialis uk next day sialis cialis 50 mg soft tab where cheapest cialis cialis sans ordonnance cialis generico milano cialis 5mg billiger viagra or cialis buy online cialis 5mg cialis per paypa
buy cialis online us pharmacy
سه شنبه 13 آذر 1397 11:43 ب.ظ

Amazing material. Many thanks!
female cialis no prescription generic cialis levitra walgreens price for cialis cialis venta a domicilio what is cialis india cialis 100mg cost cialis in sconto only now cialis for sale in us side effects of cialis cialis 5 mg effetti collateral
buy cialis cheap
سه شنبه 13 آذر 1397 12:43 ب.ظ

Thanks, An abundance of material!

tadalafil 20 mg buying cialis overnight cialis venta a domicilio generic cialis levitra cialis sale online buy cialis cheap 10 mg discount cialis we like it cialis price cialis preise schweiz prices on cialis 10 mg
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:13 ق.ظ

Terrific material. Kudos.
cialis 5 mg buy cialis 20 mg cialis preise schweiz rezeptfrei cialis apotheke viagra or cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis generika only best offers 100mg cialis cialis online deutschland cialis in sconto
Cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 12:12 ب.ظ

Thank you! I like this!
generic cialis tadalafil bulk cialis cialis 100mg suppliers cialis bula generic cialis pro buy name brand cialis on line cialis canadian drugs cialis taglich cialis generique 5 mg when will generic cialis be available
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:53 ق.ظ

Perfectly spoken really. !
tadalafil tablets cialis generique 5 mg cialis 10 doctissimo generic for cialis look here cialis order on line viagra or cialis cialis generique price cialis best estudios de cialis genricos only now cialis 20 mg
buy cialis uk
یکشنبه 11 آذر 1397 11:45 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis with 2 days delivery generic cialis review uk cialis coupons recommended site cialis kanada low cost cialis 20mg cialis canada venta cialis en espaa cialis generika in deutschland kaufen viagra vs cialis we recommend cialis best buy
buy cialis us pharmacy
یکشنبه 11 آذر 1397 12:47 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
tadalafil 5mg cialis generico how to buy cialis online usa deutschland cialis online cialis great britain cialis patentablauf in deutschland cialis savings card can i take cialis and ecstasy cialis purchasing buy cialis online cheapest
Cialis canada
شنبه 10 آذر 1397 11:34 ق.ظ

Great info. Thanks!
cialis efficacit dose size of cialis only here cialis pills cialis tablets australia 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis daily new zealand cialis generic cialis y deporte cialis generico en mexico if a woman takes a mans cialis
Cialis pills
شنبه 10 آذر 1397 12:18 ق.ظ

With thanks! An abundance of facts.

cialis online cialis rezeptfrei cialis online holland generic cialis soft gels we like it cialis soft gel i recommend cialis generico cialis 30 day trial coupon cialis australia org cialis side effects cialis en 24 hora
buy cialis usa
جمعه 9 آذر 1397 12:46 ب.ظ

Nicely put, Kudos!
the best site cialis tablets cialis super acti cialis venta a domicilio only here cialis pills we use it cialis online store cialis pills price each cialis professional from usa brand cialis nl cialis price in bangalore cialis for daily use
Buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 01:12 ق.ظ

Thanks! Helpful stuff.
5 mg cialis coupon printable cialis prezzo di mercato 5 mg cialis coupon printable opinioni cialis generico acheter cialis kamagra cialis generico milano prescription doctor cialis comprar cialis 10 espa241a cialis sans ordonnance cialis 20mg prix en pharmacie
Online cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:51 ب.ظ

Kudos. An abundance of stuff.

cialis 5 mg effetti collateral 5 mg cialis coupon printable canada discount drugs cialis order cialis from india brand cialis generic comprar cialis navarr safe dosage for cialis buying cialis in colombia how does cialis work side effects of cialis
where to buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:31 ق.ظ

You definitely made your point.
cialis generico in farmacia viagra cialis levitra 200 cialis coupon canadian cialis cialis 5 effetti collaterali ou trouver cialis sur le net cialis with 2 days delivery cialis 20 mg low cost cialis 20mg how much does a cialis cost
buy cials online
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:06 ب.ظ

Thank you! Terrific stuff!
cialis for sale in europa dosagem ideal cialis trusted tabled cialis softabs cialis dosage brand cialis nl generic cialis soft gels cialis 20 mg effectiveness how does cialis work get cheap cialis bulk cialis
Online cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:07 ق.ظ

Whoa quite a lot of helpful material!
cialis generika in deutschland kaufen cialis 5 mg para diabeticos cialis uk cialis farmacias guadalajara acheter cialis kamagra cialis pills cialis cost buy cheap cialis in uk cialis generico milano cialis generico milano
vardenafil
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:54 ق.ظ

Many thanks. Quite a lot of material.

levitra 20 mg buy levitra 20 mg levitra generic levitra levitra prices levitra 10 mg prezzo levitra 20mg levitra online levitra 20 mg levitra
Cialis pills
سه شنبه 10 مهر 1397 02:58 ق.ظ

Thank you. Terrific information.
cialis australia org generic for cialis cialis australia org wow cialis 20 click here cialis daily uk prices for cialis 50mg cialis pills in singapore cialis tadalafil online cialis online female cialis no prescription
viagravipsale.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:30 ب.ظ

Valuable postings. Thanks a lot.
cialis name brand cheap generic cialis at walmart buy cialis uk no prescription cost of cialis cvs cialis dosage amounts tarif cialis france order generic cialis online cialis coupons printable cialis professional from usa generic cialis
http://cialisbuys.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 01:12 ق.ظ

Reliable stuff. Kudos!
cialis side effects dangers cialis professional yohimbe generic cialis 20mg tablets canada discount drugs cialis how to buy cialis online usa we recommend cialis best buy fast cialis online how much does a cialis cost acquisto online cialis cialis bula
http://canadianpharmacyonli.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:21 ب.ظ

Regards. I enjoy this!
northwest pharmacies online canadianpharmacyusa24h is it legal canadian prescriptions online serc 24 mg buy viagrow how safe are canadian online pharmacies rx from canada drugs for sale in mexico drugs for sale in mexico canadian pharmacies that are legit canadianpharmacyusa24h is it legal
http://cialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:06 ق.ظ

Wonderful information, Thanks.
safe site to buy cialis online cialis 5 mg buy the best choice cialis woman cialis pas cher paris cialis 20mg viagra or cialis generic cialis pill online wow look it cialis mexico cialis tablets australia cialis australian price
viabiovit.com/ons-apotheek-online-apotheek.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 01:57 ق.ظ

Effectively spoken indeed! !
vigra online viagra pharmacy how to buy viagra without prescription tadalafil buyviagra online viagra uk buy viagra no prescription is sildenafil generic online purchase of viagra buy levitra
cialis online usa
یکشنبه 21 مرداد 1397 09:23 ب.ظ

You actually revealed this very well.
deutschland cialis online cialis official site cialis official site tadalafil generic cialis farmacias guadalajara when can i take another cialis estudios de cialis genricos cialis in sconto cialis for sale cost of cialis cvs
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:06 ق.ظ

You said it fantastically!
brand cialis nl cialis online deutschland cialis sans ordonnance cialis e hiv cialis uk next day enter site very cheap cialis tadalafil acquistare cialis internet only here cialis pills cialis reviews
Cialis canada
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 02:30 ق.ظ

Whoa tons of helpful material!
prix cialis once a da cialis reviews canada discount drugs cialis cialis australian price cialis farmacias guadalajara cialis online holland cialis pills try it no rx cialis link for you cialis price buy cialis online cheapest
Generic viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:20 ق.ظ

Nicely put, Cheers!
buy viagra uk cheap get viagra no prescription silagra buy viagra online uk cheap buy viagra super active buy original viagra online prescription viagra uk where do you buy viagra where to buy viagra with prescription how buy viagra online
Generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 06:03 ب.ظ

Incredible a lot of valuable info.
viagra vs cialis vs levitra cialis name brand cheap 200 cialis coupon cialis australian price cialis pas cher paris cialis generique cialis 20mg 5 mg cialis pharmacie en ligne achat cialis en suisse does cialis cause gout
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30